Slurrp Farm Jaggery/Gur/Gud Powder, Healthy Sugar Subsitute, Unbleached Jaggery, 300g

Slurrp Farm Jaggery/Gur/Gud Powder, Healthy Sugar Subsitute, Unbleached Jaggery, 300g
Price: ₹250 - ₹237.00
(as of Jun 23, 2025 09:22:26 UTC – Details)


Slurrp Farm is founded by two mothers, for their children and yours. Our mission is to provide tasty and all natural alternatives to the junk food that surrounds us today. This means no preservatives, no artificial flavours and no artificial colours. We are passionate about raising awareness of healthy eating for children by giving parents convenient food options which are as good as what we would make at home.
100% natural jaggery/gur/gud powder, No preservatives, No chemical processing.
Unbleached- No sodium hyposulphite used for bleaching, which is a carcinogenic.
Excellent source of iron and boosts digestion.
Jaggery helps beat the effects of air pollution.
Used as a natural sweetener for porridge, cereal, milkshake, pancakes, cakes, muffins, halwa and kheer.

Slurrp Farm Jaggery/Gur/Gud Powder, Healthy Sugar Subsitute, Unbleached Jaggery, 300g

Slurrp Farm is founded by two mothers, for their children and yours. Our mission is to provide tasty and all natural alternatives to the junk food that surrounds us today. This means no preservatives, no artificial flavours and no artificial colours. We are passionate about raising awareness of healthy eating for children by giving parents convenient food options which are as good as what we would make at home.
100% natural jaggery/gur/gud powder, No preservatives, No chemical processing.
Unbleached- No sodium hyposulphite used for bleaching, which is a carcinogenic.
Excellent source of iron and boosts digestion.
Jaggery helps beat the effects of air pollution.
Used as a natural sweetener for porridge, cereal, milkshake, pancakes, cakes, muffins, halwa and kheer.

Price: ₹237.00

Buy Now

Customers say

Customers find this jaggery powder to be pure and natural, containing no additives or preservatives, making it a good substitute for sugar. Moreover, they appreciate its health benefits, noting it’s good for babies, boosts digestion, and is easy to use. However, the product receives mixed feedback about its value for money, with several customers finding it highly expensive.

Leave a Comment